تبلیغات
یاشاسن نوجه ده (نوغدی) - خطبه امام جمعه خسروشهر در 92/03/10
یاشاسن نوجه ده (نوغدی)
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : علی اصغر علی جانی

خطبه اول

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین حمداً لا منتها لحده و لاحساب لعدده ولا مبلغ لغایته و لا انقطاع لعمده.

نحمده و نستعینه و نستغفره و نعوذ بالله من شر و ر انفسنا و من سیئات اعمالنا.

من یهدالله فلامضله له و من یضلل فلا هادی له و نشهد ان لا اله الا الله وحده لا شریک له و نشهد ان محمدا صلی الله علیه و آله وسلم عبده و رسوله ارسله بالهدی و دین الحق لیظهره علی الدین کله و لو کره المشرکون.

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم. . یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تُلْهِكُمْ أَمْوَالُكُمْ وَلَا أَوْلَادُكُمْ عَن ذِكْرِ اللَّهِ وَمَن یَفْعَلْ ذَلِكَ فَأُوْلَئِكَ هُمُ الْخَاسِرُونَ (9 منافقون)

عباد الله اوصیکم و نفسی بتقوا الله عباد الله اتقوا الله.

در اول خودم و شما مؤمنان و نمازگزاران وبرادران و خواهران عزیز را به رعایت تقوای الهی سفارش و دعوت می کنم. آیه مبارکه ای که تلاوت شد

همانطوری که مستحضرید بحث ما در مورد معاملات و در بخش معاملات حرام بود و تاثیر آنها در خوردنی های ما, مثلا غذاهایی که در اثر این معامله حرام می شوند.

اما بحث امروز در مورد این که در اثر وجود اموال دنیا واولاد از یاد و ذکر خدا غافل شده باشیم.آیه ای که محضرتان تلاوت شد در سوره ی منافقون می باشد که می فرماید: اى كسانى كه ایمان آورده‏اید! مبادا اموال شما و فرزندانتان شما را از یاد خدا غافل سازد! و هر كس چنین كند پس آنها همان زیانكارانند.

پس برادران و خواهران محترم به خودتان این قوت قلب را بدهید که حداقل با حضور در نماز های جماعت،نماز های جمعه،مساجد و... در یاد و ذکر خداوند متعال باشیم انشاالله.

البته در این آیه مبارکه به دو مورد اشاره می کند، اموال و اولاد. عزیزانم در مورد اموال دنیا و اولاد خطر ناکترین مرحله این است که از یاد خداوند متعال غافل شویم. در این جا ذکر کردن دو عاملی که باعث از یاد بردن خدا میشود؛ بخاطر نشان دادن اهمیت این دو است وگرنه عواملی که باعث از یاد بردن خدا به این دو خلاصه نمی شود وعوامل بسیار دیگری نیز وجود دارد.

اگر ما، در این آیه مبارکه قرآن کریم که می فرماید:

رِجَالٌ لَّا تُلْهِیهِمْ تِجَارَةٌ وَلَا بَیْعٌ عَن ذِكْرِ اللَّهِ وَإِقَامِ الصَّلَاةِ وَإِیتَاء الزَّكَاةِ یَخَافُونَ یَوْمًا تَتَقَلَّبُ فِیهِ الْقُلُوبُ وَالْأَبْصَارُ ??? نور?

{مردانى كه نه تجارت و نه داد و ستدى آنان را از یاد خدا و برپا داشتن نماز و دادن زكات به خود مشغول نمى‏دارد و از روزى كه دلها و دیده‏ها در آن زیرورو مى‏شود مى‏هراسند.}

دقت کنیم مفهوم مخالفه اش این می شود که؛ مردانى كه تجارت و داد و ستد آنان را از یاد خدا و برپا داشتن نماز و دادن زكات به خود مشغول مى‏دارد و از روزى كه دلها و دیده‏ها در آن زیرورو مى‏شود نمى‏هراسند.

اما خوشا به حال کسانی که در هر کاری از که مشغول اند مثل صریح آیه قرآن عمل می کنند وتجارت و داد و ستدى آنان را از یاد خدا و برپا داشتن نماز و دادن زكات به خود مشغول نمى‏دارد و از روزى كه دلها و دیده‏ها در آن زیرورو مى‏شود مى‏هراسند.

همانطوری که در آیه قبل گفتیم در اینجا فقط تجارت را بیان کردن مانع از آن نمی شود که دیگر کار ها این چنین نیست خوب ممکن است که کسی کارمند باشد اما از یاد خدا غافل شود. یا از هر قشر و کار دیگر.

یا در اولین آیه از سوره تکاثر خداوند تبارک و تعالی می فرماید:

أَلْهاکُمُ التَّکاثُرُ { شما را مباهات با یکدیگر در افزونی ( مال و جاه و فرزند ) و مسابقه با هم در افزودن ( آنها ) از یاد خدا مشغول داشت.}

همانطوری که مشاهدا می کنیم ، لغت تکاثر را بیان کرده یعنی فزون طلبی. مامی توانیم این آیه را با تمثیل در زندگی روز مره به کار ببریم مثلا فروشده خواسته که یک مقدار بشتر هم سود کند اما از این طرف از ذکر خدا هم غافل می شود.

نماز گزاران عزیز ، ما باید توجهی از این بیشتر داشته باشیم برخی مسائل دیده می شود که واقعا از یک فروشنده جامعه اسلامی بعید می باشد. نباید همیشه فکر و ذکرمان خرید و فروش باشد که چگونه بفروشیم و... وتا این که چگونه با فریب دادن در مورد فروش جنسمان به مردم خیانت کنیم.باید توجه خیلی عمیق داشته باشیم که عمر انسان خیلی گرانمایه تر از آن است که بعضی ها فکر می کنند. اگر عمر انسان در این موارد صرف شود واقعا ضرر گذاشته است.

ودر آیه دیگر در سوره حجر خداوند متعال می فرماید: آرزو های طولانی هم انسان را از ذکر خداوند باز میدارد. خداوند به پیامبر اکرم (صل الله علیه) میفرماید :

ذَرْهُمْ یَأْكُلُواْ وَیَتَمَتَّعُواْ وَیُلْهِهِمُ الأَمَلُ فَسَوْفَ یَعْلَمُونَ ? حجر ?? { بگذارشان تا بخورند و برخوردار شوند و آرزو[ها] سرگرمشان كند پس به زودى خواهند دانست}

خوب همانطوریکه معلوم می شود خداوند هم در کتابش فرموده است که کسانی که از یاد وذکر ما غافل اند و مطلقا به کارهای دیگر می پردازند بگذارشان تا بخورند و برخوردار شوند و آرزو[ها] سرگرمشان كند.

و در آیه30 و 29 سوره نجم می فرماید: أَعْرِض عَن مَّن تَوَلی عَن ذِكْرِنَا وَ لَمْ یُرِدْ إِلا الْحَیَوةَ الدُّنْیَا

{پس تو ای پیامبر از هر كسی كه از یاد ما روگردان است و جز زندگی دنیا نمی‏خواهد روی بگردان }

{ ذَلِك مَبْلَغُهُم مِّنَالْعِلْمِإِنَّ رَبَّك هُوَ أَعْلَمُ بِمَن ضلَّ عَن سبِیلِهِ وَ هُوَ أَعْلَمُ بِمَنِ اهْتَدَی‏ }

{ علمشان تا همینجا كارگر است ، و تحقیقا پروردگار تو بهتر می‏داند كه چه كسی از راه او گمراه شده ، و چه كسی راه یافته است}

از خداوند متعال خواستاریم که مارا از آنانی قرار ندهد که مسائل دیگر از یاد و ذکر خداوند متعال باز دارد. آمین یارب العالمین

اما مسئله محض غفلت و غافل شدن .این که غفلت مراتبی دارد بله الان امکان دارد که همه ما در غفلت باشیم اما چگونه؟ اینطور که حرکت ما به طرف آخرت ، هر هفته هر روز یا اصلا هر سال شتابی نداشته باشد. بله این هم غفلت است چون ما که می دانیم به اندازه یک انگشتی سرزمین بهشت از کل کره زمینی که الان در آن قرار گرفته ایم افضلیت دارد چطور شود که به این دنیای فانی و بی ارزش دقت کنیم ولی به آن دنیایی که بهشت آن ویژگی هایی دارد که از این دنیا به مراتب با ارزش است و طبیعطا به نفع ما هم است دقت نکنیم؟ بله اگر دقتی به این مسئله داشته باشیم در غفلتیم.

مخصوصا جوانان عزیز در این مورد دقت کافی داشته باشند که دراین سنشان با غفلت بزرگ نشوند حتی غفلتی که درجه اش کم است.

در کتب اخلاقی به این مراتب مثال آورده اند که می فرمایند: انسان ها سه گروه می باشند، گروهی کافران هستند البته تمامی کسانی که مشرکان و ... هستند را جمع میکند ودر یک گروه کافران بیان می کند. و گروهی هم کافر و مشرک نیستند و دیندار اند اما غیر عامل هستند. اما گروه سوم که انسانهای دیندار عامل هستند. و این ها انسان های دیندار حقیقی اند.

و همینطور حیوانات هم سه گروه می باشند؛ گروه اول نجس العین ها هستند و گروه دوم به گونه ای اند که پاک هستند اما گوشت آن ها خوردنی نسیت. و سومین گروه از حیوانات حلال گوشت ها هستند.

اما عزیزانم رسیدیم به مبحث اصلی که می فرمایند مال و ثروت هم سه قسم هستند: یک قسم از آنان صد در صد حرام اند و یک قسم حلال مخلوط به حرام هست و یک قسم هم پاک و حلال است.

اما جمع بندی : انسان کافر و حیوان نجس العین و مال حرام یکی است و همینطور مومن غیر عامل و حیواناتی که که پاک هستند اما گوشت آن ها خوردنی نسیت و قسم مال حلال مخلوط به حرام یکی است و انسانهای دیندار عامل و حیوانات حلال گوشت و مال پاک و حلال هم یکی است.

همانطوری که مشاهده کردید فاصله بین انسان مومن و کافر چقدر است؟ انسان باید همیشه مقید به شرع باشد.

شخصی به نام ابو هاشم از اصحاب امام هادی(ع) زمانی اتفاقی افتاد که این شخص را به زندان بردند و تمامی دارایی خود را از دست داده است اما بعد از بیرون آمدن از زندان بدلیل اینکه از هیچکس نتوانست کمکی بطبد به محضر امام شرفیاب شد تا مقداری پول طلب کند.

ایشان نزد امام رسیدند اما بدون این که سخنی راجع به این مسئله با امام بگوید، امام علیه السلام به وی فرمود :ای ابو هاشم، خدا نعمت هایی به تو از جمله ایمان و صحت بدن و قناعت داده است آیا شکرش را به جا آوردی؟

و ابو هشام دید که پاسخی در مقابل سوال امام ندارد بلند شد تابرود اما امام می دانست که در قلب این شخص چه می گذرد. به خاطر این که آن شخص مأیوس نشود اورا صدا زد و یک کیسه که ظاهرا 100دینار بود به وی داد و گفت که تحمل داشته باش.

پس نتیجه می گیریم که ایمان ، صحت بدن ، قناعت سرمایه بزرگی است که ما باید در مقابل آن ها خدای متعال را شکرگذاری کرده و سپاس بگوییم.

خداوندا ما را از کسانی قرار ده که عامل به گفته ها و شنیده هایمان باشیم. آمین یارب العالمین

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

وَالْعَصْرِ ???

إِنَّ الْإِنسَانَ لَفِی خُسْرٍ ???

إِلَّا الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ ???

خطبه دوم

بسم الله الرحمن الرحیم

والحمدللَّه ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام على سیّدنا و نبیّنا ابى‌القاسم المصطفى محمّد و على اله الأطیبین الأطهرین المنتجبین الهداة المهدیّین المعصومین سیّما علىّ امیرالمؤمنین و حبیبته فاطمة الزّهراء و الحسن و الحسین سیّدى شباب اهل الجنّة و علىّ‌بن‌الحسین و محمّدبن‌علىّ و جعفربن‌محمّد و موسى‌بن‌جعفر و علىّ‌بن‌موسى و محمّدبن‌علىّ و علىّ‌بن‌محمّد و الحسن‌بن‌علىّ و الخلف القائم المهدىّ صلواتك علیهم اجمعین

عبادالله اوصیكم و نفسی بتقوالله، عبادالله اتقوالله، مجدداً خودم و شما براداران و خواهران را به رعایت تقوای الهی دعوت می كنم.

عزیزان، ماه توبه و استغفار است سعی کنیم که در هر روز علی الخصوص در این ماه مبارک گناه نکنیم, در این ماه توبه کردن هرچقدر که بخواهید مطلوب است.

در این باره مزین می کنیم این مجلس را با کلام نورانی امام صادق (ع) که می فرمایند: پیامبر اکرم صل الله هر روز توبه واستغفار می کرد تااین که به 100 مرتبه میرسید و حال آن که گناهی انجام نمی داد.

و ما هم انشا الله در این ماه رجب از گناهانمان استغفار کنیم انشا الله که خداوند همه ما را از افراد توبه کار و متقی قرار دهد.

در این هفته مناسبات زیادی داریم از جمله روز 14 خرداد ، سالروز ارتحال امام امت و فردای آن روز یعنی 15 خرداد سالروز قیام خونین مردم مخصوصا مردم ورامین و شهادت امام موسی بن جعفر علیه السلام در زندان هارون.

با توجه به کم بودن وقت اکتفا می کنیم به بیان این مناسبات به شرح ذیل:

خداوند متعال در آیه مبارک قرآنی می گوید:

{وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهْدِیَنَّهُمْ سُبُلَنَا وَإِنَّ اللَّهَ لَمَعَ الْمُحْسِنِینَ} و كسانى كه در راه ما مجاهدت كنند، به یقین آنها را به راه‏هاى خود هدایت مى‏كنیم، و بى‏تردید خدا با نیكوكاران است.(عنکبوت)

با در نظر داشتن این آیه مبارکه ، اگر ما به زندگانی امام نظری بیافکنیم ، و به سخنرانی های امام گوش فرا دهیم یامکتوبات ایشان را مطالعه کنیم خواهیم دید که ایشان از همه چیز بیشتر نام مبارک الله و اسلام به کار رفته است. یعنی این که تمام هم و غم امام راحل اسلام است. امام خمینی(ره) هم مجاهد نفس و هم مجاهد راه خدا وامام خمینی(ره) مصداق آیه مبارکه{ إِنَّ الَّذِینَ آمَنُواْ وَالَّذِینَ هَاجَرُواْ وَجَاهَدُواْ فِی سَبِیلِ اللّهِ أُوْلَـئِكَ یَرْجُونَ رَحْمَتَ اللّهِ وَاللّهُ غَفُورٌ رَّحِیمٌ} میباشد. امام اول با نفسش جهاد کرد اگر انسان با نفسش جهاد نکند نمی تواند در راه خدا جهاد کند.

یک نفر نقل می کند که حضرت امام به جایی جهت روضه می رفتند و آن زمان ، زمانی بود که هنوز امام تبعید نشده بودند. و در راه طوری شد که ما امام را دیدیم و با خود گفتیم که چه خوب شد، مرجع تقلیدی را دیدیم و الان ایشان را همرا هی می کنیم. به امام که رسیدیم بعد از احوال پرسی از ما پرسید که می خواهید چه کار بکنید؟ ما هم جواب دادیم که شما را همرا هی می کنیم !!!

اما امام جواب دادند که یا شما اول بروید یا من بروم ایشان رفتند و درب را هم بستند. و ما با خود گفتیم که امام عجب تواضعی دارند و عجب نفسشان را تربیت کرده اند.

اما چاپ رساله امام ؛

یک نفر نقل می کردند که می خواستیم رساله امام را چاپ کنیم ، بدلیل این که مراجع بر عروه الوثقی مرحوم یزدی حاشیه می نویسند ، 20هزار تومان از هزینه ناقص شد , و این در هنگامی است که به امام خمینی (ره) مال امام می آوردند. ایشان میگویند که به امام عرض کردیم که اگر 20000تومان بپردازیم یک دوره رساله شما چاپ می شود. امام فرمودند که آیا از مال امام بپردازم؟ آیا برای چاپ رساله من از مال امام بپردازم؟ نه خیر من نمی خواهم که رساله چاپ کنم.

ناقل می فرناید کا ما تصمیم گرفتیم تا هزینه را خودمان جمع کنیم و بپردازیم تا یک دور رساله امام (ره) چاپ شود.

بله امام ما این چنین است.

اگر ما می گوییم امام وارث انبیا است این سخن واقعیت دارد بنده الان جملاتی که امام در سال 1343 و 1342 فرموده اند می خوانم و شما عزیزان دقت فرمایید:

13 فروردین 1342: من اکنون قلب خود را برای سر نیزه های مامورین شما حاضر کرده ام و لی برای قبول زورگویی ها و خضوع در مقابل جباری های شما حاضر نخواهم بود من بخواست خدا و احکام اسلام را در هر موقع مناسب بیان خواهم کرد.

بعد از رحلت آیت الله بروجردی در سال1341: دستگاه جبار بداند که اگر بخواهد به اسلام تجاوز کند و احکام کفررا در بلاد اسلامی جاری سازد من در مقابلش ایستاده ام من تا آخرین لحظه های زندگییم از نوامیس اسلام و مسلمین دفاع می کنم. تا من هستم نمی گذارم قوانین مخالف اسلام تصویب و اجرا شود تا من هستم نمی گذارم که دستگاه جبار استقلال این مملکت را بر باد بدهند.

عزیزانم ما هنوز هم امام را نشناخته ایم پس امام مصداق آیه شریفه { إِنَّ الَّذِینَ آمَنُواْ وَالَّذِینَ هَاجَرُواْ وَجَاهَدُواْ فِی سَبِیلِ اللّهِ أُوْلَـئِكَ یَرْجُونَ رَحْمَتَ اللّهِ وَاللّهُ غَفُورٌ رَّحِیمٌ} می باشد.

انشا الله انتخاباتی هم که در پیش رو داریم انتخاباتی پر شور خواهد بود ودشمنان اسلام و مسلمین باز هم نا کام می مانند.

انشاالله خداوند متعال در انتخاباتی که پیش رو داریم به حق صاحب العصر و الزمان عنایات خود را ازما قطع نکند .

وجود رهبر معظم انقلاب اسلامی را بی بلا و طول عمر با برکت عطا بفرما.

خدایا خداوندا در فرج صاحب العصر والزمان تعجیل بفرما.

خداوندا به مؤمنان مریض شفای عاجل عنایت بفرما.

ارواح طیبه شهدا و امام راحل را شاد بفرما.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

إِذَا جَاءَ نَصْرُ اللَّهِ وَالْفَتْحُ ?1? وَرَأَیْتَ النَّاسَ یَدْخُلُونَ فِی دِینِ اللَّهِ أَفْوَاجًا ?2? فَسَبِّحْ بِحَمْدِ رَبِّکَ وَاسْتَغْفِرْهُ إِنَّهُ کَانَ تَوَّابًا ?3?

 نوع مطلب :
برچسب ها :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

کد کج شدن تصاویر

کد کج شدن تصاویر

وب هکس

وب هکس

وب هکس

وب هکس

ابزار ذکر روز

وب هکس

پخش زنده حرم
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است |طراحی : پیچک